קריירה

הלכה למעשה: מה עושים בוגרי החוג עם התואר בארכיאולוגיה ותרבויות המזה״ק?

 

בוגרים מהחוג לארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום יכולים להמשיך את דרכם המקצועית במגוון משרות ומסלולים אשר מאפשרים ביטוי לידע והנסיון אשר רכשו במהלך לימודיהם.

בוגרינו משתלבים, בין היתר, במוסדות וארגונים כגון רשות העתיקות, רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, קרן קיימת לישראל (קק״ל), מוזיאונים ומוסדות מחקר בארץ ובחו"ל. כמו כן יכולים בוגרינו לנצל את הידע והנסיון אשר רכשו על מנת להשתלב בתפקידי הוראה וניהול.

להכוונה ומידע נוסף בנושא קריירה וארכיאולוגיה, הנכם מוזמנים לקבוע פגישה עם מזכירת החוג.

 

שם: בועז גרוס

תפקיד: מנהל תחום חפירות ושירותים ארכיאולוגיים (קרדום)

מוסד: מכון ישראלי לארכיאולגיה (ע"ר)

תיאור התפקיד: עמותת "מכון ישראלי לארכיאולוגיה" עוסקת בחפירות הצלה ארכיאולוגיות ומתן שירותים ארכיאולוגיים למשלחות, חפירות קהילתיות והפצת הארכיאולוגיה בציבור הרחב באמצעות סיורים, הדרכות והרצאות בארץ ובעולם. העמותה מהווה מיום היווסדה זרוע ביצועית של המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב, ופועלת תחת חסותו האקדמית.

התפקיד שלי בעמותה כולל ניהול חפירות, ארגון, גיוס והנחיית צוותים ארכיאולוגיים, ריכוז והבאה לפרסום מדעי של חפירות ההצלה, הכנת ובניית תקציבים ועוד. בנוסף אני גם מדריך ומרצה בסיורים ואירועים של העמותה ("תגליות"), ובכנסים בינלאומיים מטעמה.

רקע אקדמי: בעל תואר שני וכיום דוקטורנט לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב.

 
 

שם: נורית גושן

תפקיד: אוצרת לארכיאולוגיה של התקופות הכלקולית והברונזה

מוסד: מוזיאון ישראל, ירושלים

תיאור התפקיד: אני אחראית על הממצאים הארכאולוגים בני התקופה הכלקוליתית והברונזה מארץ ישראל הנמצאים במוזיאון ישראל, ירושלים. במסגרת תפקידי אני אמונה על שמירתם, חקירתם, קידום פרסומם, הצגתם, ותיווכם לקהל הרחב.

רקע אקדמי: בוגרת תואר ראשון ושני באוניברסיטת תל אביב, ודוקטורנטית בתוכנית לאמנות וארכיאולוגיה של תרבויות הים התיכון באוניברסיטת פנסילבניה, פילדלפיה.

 

שם: ד״ר יצחק פז

תפקיד: ארכיאולוג בכיר בתחום חפירות סקר ומחקר

מוסד: רשות העתיקות

תיאור תפקיד: כיום אני המנהל המדעי של פרויקט החפירות ברמת בית שמש מטעם רשות העתיקות, אני מנחה עבודות מאסטר ודוקטורט של סטודנטים מאונ' ת"א ובן גוריון, אני מלמד באוניברסיטת בן גוריון החל משנת 2007 (קמפוס אילת) קורסים בארכיאולוגיה ובמסגרת עבודתי ברשות העתיקות אני מלמד סדנת 'ארכיאולוג חופר' באונ' ת"א.

כחלק מעבודתי ברשות העתיקות אני שותף במחקרים בארץ ובחו"ל עם גופים שונים כמו המכון הגיאולוגי, מכון ויצמן, האוניברסיטה העברית, מכון וולקני, ועוד. כמו כן אני מנהל חפירות יזומות בתל רכש בגליל התחתון עם משלחת מיפן החל משנת 2006.

רקע אקדמי: בוגר תואר ראשון, שני ושלישי באוניברסיטת תל אביב.

 
 

שם: עידו קוך

תפקיד: עמית הוראה בחוג לארכאולוגיה ולתרבויות המזרח הקדום, אוניברסיטת תל אביב

מוסד: אוניברסיטת תל אביב

תיאור תפקיד: השתתפתי כמנהל שטח חפירה בחפירות רמת-רחל בשנים 2007—2010, והחל משנת 2012 אני חבר במשלחת חפירות תל עזקה. אני מנהל את החפירה בשני שטחים, בהם חשפנו שרידים מתקופת הברונזה המאוחרת, מתקופת הברזל 2, מהתקופה הפרסית ומהתקופה ההלניסטית.

רקע אקדמי: לימודי תואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה, תואר שני ותואר שלישי באוניברסיטת תל אביב. עבודת הדוקטורט, בהנחיית נדב נאמן ועודד ליפשיץ, התמקדה בארכאולוגיה של מערכות היחסים בין האוכלוסייה המקומית ומצרים בתקופת הברונזה המאוחרת ואחריתן בתקופת הברזל א'.

 


שם: שמרית סאלם

תפקיד: משמרת ומשחזרת כלי חרס קדומים

מוסד: המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב

תיאור תפקיד: שחזור ושימור חומר קרמי המגיע מחפירות המכון לארכיאולוגיה. העבודה כוללת מיון שברי חרס של מכלולים ארכיאולוגיים לכלים והדבקתם. לאחר מכן, במקרה הצורך שחזור הכלי בגבס.

רקע אקדמי: בוגרת תואר ראשון בארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום ולתואר שני בתרבויות המזרח הקדום באוניברסיטת תל אביב.

 
 

שם: חגי יוחנן

תפקיד: רכז מורשת וארכיאולוגיה גן לאומי אפולוניה

מוסד: רשות הטבע והגנים

תיאור תפקיד: טיפול בכל היבטי התכנון העתידי של הגן הלאומי אפולוניה, ייזום חפירות ארכיאולוגיות, ליווי הפיתוח בגן לרבות שימור והמחשה.

רקע אקדמי: בוגר תואר ראשון בארכיאולוגיה קלאסית וגיאוגרפיה, אוניברסיטת תל אביב.

 
 

שם: דותן טראובמן

תפקיד: ארכיאולוג חופר/חוקר

מוסד: קצין מטה ארכיאולוגיה

תיאור תפקיד: ארכיאולוג חופר. מנהל צוותי חפירה ואתרים לשימור וחפירות הצלה. אחר החפירה באחריותי לעבד את החומר ולדאוג לפרסום הממצאים, החפירה, ולפעמים גם את האתר.

רקע אקדמי: תואר ראשון בחוג לארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום באוניברסיטת תל אביב

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>